Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Amerykański samolot treningowy North American T-28D Trojan

168,00zł

Roden 450

Roden

Produkt obecnie jest dostępny, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 3 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Samoloty szkoleniowe w siłach powietrznych każdego kraju zawsze odgrywały bardzo ważną rolę. Przed powierzeniem maszyn bojowych początkujący piloci muszą zdać obowiązkowy egzamin w locie na instruktorze, aby zdobyć umiejętności teoretyczne zdobyte na zajęciach. Dość często wykorzystywano do tego dwumiejscowe wersje zwykłych maszyn bojowych, gdy przygotowywali się np. przyszłych pilotów myśliwców. Jednak z reguły pierwsze loty odbywały się na specjalnie skonstruowanych trenerach podstawowych.

W historii amerykańskiego lotnictwa wojskowego jedną z najbardziej epokowych maszyn tej klasy był północnoamerykański T-6 Texan, zaprojektowany przed wybuchem II wojny światowej i wyprodukowany w ilości ponad 15 tysięcy sztuk. Maszyna ta była eksportowana do wielu krajów świata, a jej służba trwała do końca lat 60-tych. Jednak wraz z końcem ery silników tłokowych stało się jasne, że potrzebny jest nowy samolot, który mógłby zastąpić T-6 Texan w podstawowym szkoleniu pilotów. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych szczególnie potrzebowała nowego samolotu – flota stała się obecnie podstawą przewidywanej strategicznej potęgi kraju i dlatego konieczne było zbudowanie maszyny do szybkiego szkolenia nowej generacji początkujących pilotów do współpracy -operuj statkami i ląduj samolotem na pokładzie lotniskowca.

W 1946 roku północnoamerykańska firma zaoferowała Marynarce Wojennej projekt XSN2J, który miał zastąpić SNJ (nazwa marynarki wojennej oznaczająca T-6). Rok później Siły Powietrzne również zdecydowały się na wymianę T-6, a North American szybko zmodyfikował prototyp zgodnie ze specyfikacją wojska, stając się T-28. Pierwsze loty próbne odbyły się we wrześniu 1949 roku, a ich wyniki w pełni zadowoliły wojsko. Firma North American otrzymała zamówienie na 266 maszyn oznaczonych jako trojan T-28A. Samolot miał klasyczny układ siedzeń w tandemie, duży kokpit z doskonałym widokiem i, w razie potrzeby, mógł przenosić różnorodne uzbrojenie na pylonach pod skrzydłami. Samolot okazał się tak udany, że północnoamerykańska firma wkrótce uruchomiła dodatkowe zakłady produkcyjne. Do połowy lat pięćdziesiątych wyprodukowano prawie 1200 egzemplarzy T-28A. W tym czasie wojsko amerykańskie odczuwało pilną potrzebę posiadania samolotu, który można by dostarczyć do „zaprzyjaźnionych” krajów i którego produkcja nie wymagałaby znacznych nakładów finansowych. Już na początku 1961 roku T-28A był uważany za przestarzały dla uzbrojenia powietrznego własnego kraju, ale był najbardziej odpowiedni do tych wymagań. Miał mocniejszy (1425 KM) silnik R-1820-56S, a skrzydło zostało wzmocnione, aby umożliwić mu uniesienie masy całkowitej do 4000 funtów. W zasobnikach podskrzydłowych umieszczono dwa karabiny maszynowe kalibru 0,5, każdy o pojemności 1000 sztuk amunicji, przy czym na sześciu słupach podskrzydłowych można było zawiesić bomby; lub rakiety, pojemniki na napalm i inną amunicję. Zwiększona masa startowa obejmowała zamontowanie pod spodem zbiorników paliwa o pojemności 177 galonów. W kokpicie zainstalowano przyrządy celownicze, wzmocniono także płatowiec, zapewniając załodze ochronę pancerną w najbardziej narażonych miejscach.

Wszystkie te modyfikacje z pewnością wpłynęły na właściwości latające T-28, jednakże jako lekki samolot uderzeniowy okazał się on całkiem udaną maszyną. W sumie w Ameryce Północnej przerobiono ponad 300 T-28A na nowy T-28D. Zgodnie z planem samoloty te wkrótce ponownie wyposażały kraje satelickie USA w Azji Południowo-Wschodniej. T-28D brały udział w wojnie w Wietnamie po stronie Wietnamu Południowego, a później były używane przez Siły Powietrzne Kambodży, Filipin i Tajlandii, zazwyczaj w operacjach przeciwko powstańcom na terenie kraju.

Samolot ten bardzo szybko zyskał solidną reputację maszyny przeciwdziałającej rebelii i wkrótce T-28D został dostarczony Siłom Powietrznym Konga i Etiopii w Afryce oraz Hondurasowi, Boliwii i Ekwadorowi w Ameryce Łacińskiej. Zdolność T-28 do operowania z najbardziej prymitywnych lotnisk i przeprowadzania szybkich ataków powietrznych na grupy partyzanckie uczyniła ten samolot niezastąpionym pod każdym względem. Ostatnie maszyny tego typu wycofano ze służby wojskowej w krajach Trzeciego Świata dopiero pod koniec lat 80-tych.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Amerykański samolot treningowy North American T-28D Trojan (Roden 450)
Dostępność Produkt pod zamówienie. Czas sprowadzenia to ok. 3dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 450
Epoka Zimna Wojna
Skala 1:48
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj USA
Stan modelu do sklejania i malowania
Figurki nie dołączono