Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Amerykański transportowiec Douglas C-124C Globemaster II

120,00zł

Roden 311

Roden
1:144

Produkt obecnie jest dostępny, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 3 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.



W okresie II wojny światowej swoje znaczenie potwierdził transport lotniczy, jako ważny element szybkiego i mobilnego przemieszczania wojsk i pojazdów do odległych miejsc. W latach powojennych, wraz ze wzrostem napięcia w światowej sytuacji politycznej i początkiem zimnej wojny, rola lotnictwa transportowego wzrosła jeszcze bardziej. Stany Zjednoczone Ameryki, aspirujące do światowego przywództwa, musiały być w stanie rozmieścić swoje wojska we wszystkich zakątkach świata. W 1947 roku Douglas Aircraft Company radykalnie przerobiła konstrukcję wcześniejszego C-74, budując całkowicie nową maszynę . Kadłub samolotu został znacznie powiększony, pojawiły się dwoje drzwi składanych, hydrauliczna rampa w nosie oraz winda w tylnym kadłubie. Każdy samolot był wyposażony w cztery mocne silniki Pratt & Whitney R-4360 o mocy 3800 KM. Przedział ładunkowy samolotu o długości 23 metrów może pomieścić broń, ciężarówki, czołgi i inne pojazdy wojskowe. Był to wówczas jedyny samolot, który mógł przewozić ciężkie czołgi lub sprzęt inżynieryjny, taki jak buldożery. Jako środek transportu żołnierzy samolot z dwupokładowym kadłubem mógł przewozić ponad 200 w pełni wyposażonych żołnierzy. W razie potrzeby przedział ładunkowy można było przekształcić w latający szpital, a wtedy C-124 mógł przewieźć 127 rannych pod eskortą personelu medycznego. Pierwszy lot C-124 odbył się pod koniec 1949 roku, a sześć miesięcy później rozpoczęto dostawy do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Od początku kariery służbowej C-124 stało się jasne, jak ważne jest to dla strategicznych operacji wojsko amerykańskie. Podczas konfliktu w Korei C-124 zapewnił szybkie przemieszczenie wojsk do niespokojnego regionu Azji Południowo-Wschodniej, pomagając w ten sposób ustabilizować sytuację w tym zakątku świata. Wraz z rozpoczęciem wyścigu zbrojeń w zakresie rakiet nuklearnych między ZSRR a USA, to oczywiście C-124 transportował amerykańskie rakiety do Europy. Większość zbudowanych 448 C-124 trafiła do Dowództwa Lotnictwa Strategicznego, a także do Wojskowej Służby Transportu Lotniczego. Samoloty te były stale w pracy, gdyż w warunkach ciągłego napięcia na świecie nieustannie przewoziły zarówno broń konwencjonalną, jak i nuklearną, nie tylko po całej Ameryce, ale także poza jej terytorium.

Ostatnią wersją produkcyjną tego samolotu był C-124C, który wizualnie różnił się od swojego poprzednika przodem, w którym umieszczono „naparstek” radarowy, umożliwiający samolotowi wykonywanie lotów długodystansowych w każdych warunkach pogodowych. Dodatkowo w C-124C zamontowano mocniejsze silniki R-4360-51. Na końcach skrzydeł zamontowano specjalne owiewki, w których umieszczono elementy grzewcze systemów przeciwoblodzeniowych. Najliczniejszy ze wszystkich był wariant C-124C – 243 jednostki. Ostatni samolot dostarczono Siłom Powietrznym w połowie 1955 roku.

Ponadto C-124 brał udział w transporcie ładunków na Szósty Kontynent, w ramach badań na Kontynencie Antarktycznym przez Stany Zjednoczone Ameryki. Intensywna kariera wojskowa C-124 trwała aż do początków XX wieku XX wieku i dopiero wraz z pojawieniem się nowocześniejszego C-141 Starlifter ta wyjątkowa maszyna została zdegradowana do szeregów rezerwowych. Stopniowo odsuwano ich od działań strategicznych i przenoszono do jednostek Powietrznej Gwardii Narodowej USA. Ostatnie loty C-124 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych odbyły się w połowie lat siedemdziesiątych.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Amerykański transportowiec Douglas C-124C Globemaster II (Roden 311)
Dostępność Produkt pod zamówienie. Czas sprowadzenia to ok. 3dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 311
Epoka Zimna Wojna
Poziom trudności (1-5) 3 - średni
Skala 1:144
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj USA
Stan modelu do sklejania i malowania