Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Brytyjski myśliwiec Bristol F.2B Fighter Mk.IV

90,00zł

Roden 428

Roden

Produkt obecnie jest dostępny, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 3 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Jeden z najlepszych samolotów I wojny światowej, „król dwóch seterów” i wybitne arcydzieło projektanta Franka Barnwella, myśliwiec Bristol F2B był jednym z najczęściej używanych typów samolotów przez ostatnie 18 miesięcy wojny.

Wkrótce po ogłoszeniu rozejmu i podpisaniu Traktatu Wersalskiego ogłoszono, że I wojna światowa była „wojną, która zakończy wszystkie wojny”. W atmosferze ogólnego pacyfizmu kraje Ententy doświadczyły powszechnej demobilizacji, a ich siły zbrojne zostały zreorganizowane. Przyszłość lotnictwa wydawała się ograniczona, tysiące samolotów zostało zezłomowanych lub sprzedanych innym krajom. Uważano, że lotnictwo było najstraszliwszą bronią ostatniej wojny i w przyszłości nie będzie już potrzebne.

Tej wątpliwej opinii nie podzielał szef Królewskich Sił Powietrznych, sir Hugh Trenchard. Pomimo dużej krytyki ze strony parlamentu i różnych gałęzi establishmentu, zachował rdzeń RAF. za wsparcie potęgi Imperium Brytyjskiego we wszystkich jego licznych koloniach.

U podstaw odrodzonego R.A.F. był w dużej mierze wyposażony w dwa typy, które zostały opracowane w czasie wojny: De Havilland DH9A i Bristol F.2B Fighter. W tym momencie klasyczne jednomiejscowe myśliwce lub bombowce strategiczne stały się zbędne. Teraz samoloty musiały być wielofunkcyjne, trwałe i dobrze oceniane, jak wynika z doświadczeń ostatnich kilku lat, dlatego wybór tego typu nie był nieoczekiwany.

Myśliwiec F.2B, który nawet w warunkach I wojny światowej nie zawsze był czystym myśliwcem, w okresie powojennym stał się koniem pociągowym na ogromnych terytoriach Cesarstwa: samoloty te można było znaleźć w Indiach, Bliskim i Środkowym Wschodzie, w okupowanej Europie i Afryce. Z roku na rok pojawiały się coraz nowsze i nowocześniejsze typy samolotów, ale Brisfit kontynuował, podejmując się wszystkich niewdzięcznych zadań, od tłumienia buntów w koloniach po transport poczty i ładunków humanitarnych.

Dopiero w 1926 roku pojawił się pierwszy nowy, duży wariant - Bristol F.2B Fighter Mk II. Zmiany były bardziej kosmetyczne niż fundamentalne: maszyny na Bliski Wschód wyposażono w tropikalne chłodnice i nowe koła z szerszymi oponami. Do kolejnej modyfikacji Mk II zamontowano nowe, mocniejsze podwozie i zmieniono niektóre elementy drugorzędne. Później wprowadzono jeszcze jedną zmianę, aby dostosować go do standardu Mk III: zainstalowano hak do podnoszenia przesyłek pocztowych z ziemi.

Najważniejszą modernizacją tego typu była przebudowa do specyfikacji Mk IV. Główną różnicą było nowe skrzydło mechaniczne, które było teraz wyposażone w szczeliny Handley Page. Pionowy ogon miał znacznie zmieniony zarys i poprawiono podwozie. Wyraźnie różnił się od oryginalnego myśliwca Bristol F.2B, który teraz wyglądał jak jego wojskowy dziadek.

W latach 1927-28, kiedy zupełnie zabrakło środków na finansowanie rozwoju nowych typów samolotów, wyprodukowano 50 maszyn typu Mk IV. Od samego początku niektóre z nich były budowane z podwójnym sterowaniem i wymieniane kokpity specjalnie do celów szkoleniowych. Ich służba była stosunkowo krótka, aż do 1931 roku. Niemniej jednak, z pewną ironią losu, czynna służba oddanego wojownika, myśliwca Bristol F.2B, trwała niecałe dwa lata podczas I wojny światowej, ale potem trwała jeszcze 14 lat. nic innego jak policjant Ojczyzny w odległych koloniach.

W połowie 1930 roku, po ogłoszeniu Hitlera przywódcą Niemiec, Wielka Brytania opamiętała się i rozpoczęła pilną modernizację RAF, czując coraz większe zagrożenie nową wojną w powietrzu. Na początku lat trzydziestych, kiedy RAF miał w perspektywie nowoczesne Spitfire i Hurricane, a w powietrzu dzień po dniu rosło napięcie związane z przyszłym konfliktem, w odległych koloniach Wielkiej Brytanii samotny i przestarzały stary Bristol F. Myśliwiec 2B pozostał w służbie. Samolot, produkt z czasów I wojny światowej, po 25 latach od pierwszego lotu ostatecznie opuścił swoje honorowe miejsce w pierwszych szeregach służby wojskowej.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Brytyjski myśliwiec Bristol F.2B Fighter Mk.IV (Roden 428)
Dostępność Produkt pod zamówienie. Czas sprowadzenia to ok. 3dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 428
Epoka II Wojna Światowa
Poziom trudności (1-5) 3 - średni
Skala 1:48
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj Wielka Brytania
Stan modelu do sklejania i malowania