Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Gloster Gladiator MK.II

93,00zł

Roden 401

Roden
1:48

Produkt obecnie jest dostępny, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 3 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

W 1937 roku ostatni dwupłatowy myśliwiec Królewskich Sił Powietrznych, Gloster Gladiator, nie spełniał wymagań współczesnej walki powietrznej – przyszłość należała do szybkich jednopłatowców, a wojna, która zbliżyła się do Europy, stała się wojną technologii „nowej generacji”.
Jednak interesy Imperium Brytyjskiego oznaczały obecność wojskową w najbardziej odległych częściach świata, w tym w Republice Południowej Afryki i na Bliskim Wschodzie. Dlatego Ministerstwo Lotnictwa złożyło zamówienie w firmie Gloster Aircraft Company na ulepszony Gloster Gladiator Mk.II zmodyfikowany zgodnie z wymaganiami specyfikacji F.36/37. Najbardziej znaczącą innowacją było zastąpienie silnika Bristol Mercury IX silnikiem Mercury VIIIA: pojemność pozostała taka sama, ale przełożenie wynosiło 0,572, co umożliwiło montaż nowego, trójłopatkowego, metalowego śmigła Fairey Reed. Różnic zewnętrznych nie było już więcej, ale projektanci zwrócili także uwagę na usprawnienie działalności związanej z lataniem samolotem. Mk II miał elektryczny rozrusznik silnika, ulepszony system nawigacji i nowy sprzęt do pomiaru wysokości i prędkości wznoszenia. Ponieważ planowanym obszarem działania była pustynia, samolot wyposażono w tropikalny wlot gaźnika, a także specjalny pojemnik z wodą i prowiantem.
W 1938 roku, tuż przed kryzysem monachijskim, Gladiator Mk. II służył na pierwszej linii Królewskich Sił Powietrznych. Jednak po przybyciu Hawker Hurricane w wystarczającej ilości były one stopniowo przekazywane do Pomocniczych Sił Powietrznych. Gladiator Mk.II był zbyt przestarzały, aby sprostać współczesnym walkom powietrznym, ale brak nowych typów doprowadził do szerokiej służby w pierwszych latach wojny.
Zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej Gladiator Mk. II zostały wysłane do Francji w ramach Sił Ekspedycyjnych. Niestety ich kariera była bardzo krótka – po jednym nalocie Luftwaffe prawie wszystkie maszyny uległy zniszczeniu.
W czasie Bitwy o Anglię 247 Dywizjon Królewskich Sił Powietrznych był jedyną jednostką wyposażoną w Gladiatora Mk.II; piloci latający na tym typie odnieśli kilka zwycięstw. Najbardziej godnymi uwagi kampaniami, w których brał udział Gladiator Mk.II, była bitwa o Norwegię i kampania południowoafrykańska. Liczne zwycięstwa nad samolotami wroga udowodniły, że Mk.II pod okiem doświadczonego pilota może być śmiercionośną bronią.
Kolejną ważną częścią kariery bojowej Gladiatora Mk.II była wojna zimowa pomiędzy Finlandią a Związkiem Radzieckim. Szwedzka eskadra ochotnicza, która przybyła do Finlandii z własnymi Gladiatorami (szwedzka wersja eksportowa Gladiatora była znana jako J8) walczyła po stronie fińskiej wraz z pilotami fińskich sił powietrznych. Szwedom udało się zestrzelić co najmniej 10 samolotów radzieckich. Najbardziej utytułowany fiński as Oiva Tuominenn odniósł 4 zwycięstwa na Gladiatorze Mk.II.
Aby zabezpieczyć start i lądowanie w zaśnieżonych regionach, większość fińskich i szwedzkich myśliwców była wyposażona w narty.
Najdłużej, bo do połowy 1943 roku, na linii frontu walczył fiński Gladiator Mk.II. W Afryce Północnej Gladiator Mk.II służył do końca 1942. Inne Mk.II służyły jako samoloty kurierskie i rozpoznania pogodowego do 1944 roku.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Gloster Gladiator MK.II (Roden 401)
Dostępność Produkt pod zamówienie. Czas sprowadzenia to ok. 3dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 401
Epoka II Wojna Światowa
Skala 1:48
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Wielka Brytania
Stan modelu do sklejania i malowania