Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Niemiecka ciężarówka Opel Blitz (Daimler built, L701 Einheitsfahrerhaus)

54,00zł

Roden 719

4823017701496

Roden

W magazynie mamy 1 sztukę.
Czas oczekiwania na więcej niż 1 sztukę to około 3 dni (produkt jest osiągalny, pod zamówienie).

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

W 1943 roku, podczas gdy pozycje Niemiec w wojnie z ZSRR były w miarę wyrównane i nie rozważano nawet możliwości porażki, kierownictwo niemieckie poważnie rozważało możliwość obniżenia kosztów produkcji sprzętu wojskowego i zjednoczenia ogromnej różnorodności rodzajów produktów, ponieważ potencjał przemysłowy Niemiec został znacząco osłabiony przez ciągłe bombardowania potężnych ośrodków przemysłowych kraju. Naloty aliantów na niemieckie miasta nie ustały nawet na jeden dzień i chociaż nie spowodowały większych szkód w ogólnej produkcji, sytuacja stopniowo zaczęła zbliżać się do krytycznej. Ciągłe zmniejszanie środków produkcji ciężkiej i skomplikowanej inżynierii spowodowało konieczność uproszczenia wielu projektów sprzętu pilnie potrzebnego wojsku. Tego losu nie mogła uniknąć także firma Opel, będąca jednym z dostawców ciężarówek dla Wehrmachtu. Większość zakładów została zniszczona w wyniku bombardowań, a przywrócenie produkcji możliwe było jedynie po uproszczeniu konstrukcji pojazdu. Początkowo zmiany dotyczyły jedynie tylnej ściany kabiny, zmieniając ją z metalu na drewno. Jakiś czas później produkcja samochodów ciężarowych z rozstawem osi 3600 mm została przeniesiona na mocy umowy licencyjnej do Daimler Benz, a Opel otrzymał jednorazową wypłatę odszkodowania, przy czym musiał zapewnić dodatkowe zasoby dla wszystkich licencjonowanych ciężarówek. Daimler Benz opracował już pojedynczą, ujednoliconą drewnianą kabinę. (Einheitsfahrerhaus) do własnych ciężarówek i po zamontowaniu go na podwoziu Opla okazało się, że nie są potrzebne żadne większe zmiany w projekcie.

W 1944 roku planowano wyprodukować ponad 3000 ciężarówek L701 (nazwa nadana tej wersji zastępczej). Jednak ciągłe bombardowania alianckie z powietrza sprawiły, że rzeczywista produkcja tych maszyn w 944 r. stanowiła niewielki ułamek tej wielkości, a w 1945 r. udało im się wyprodukować 750 kolejnych. Jednak nawet z tej ilości tylko pewna liczba dotarła na front. Sytuacja z gumą w Niemczech w ciągu ostatnich kilku miesięcy wojny była nadkrytyczna, a duża liczba pojazdów w fabrykach pozostawała bezczynna; w pełni przygotowany, ale bez kół. Niewielka liczba ciężarówek dostarczonych armii była używana głównie na froncie zachodnim.

Koniec wojny nie był końcem historii tego pojazdu. Powojenne Niemcy zostały zniszczone bombardowaniami i ostrzałem, znajdowały się w stanie całkowitej ruiny i wymagały odbudowy. Przywrócenie L701 do produkcji było proste i do 1948 roku zbudowano około 10 000 tych maszyn, kiedy to na linii montażowej zastąpiono je nowocześniejszymi ciężarówkami z silnikami wysokoprężnymi. W ten sposób dobiegła końca historia jednego z najbardziej znanych pojazdów II wojny światowej, trzytonowego Opla Blitz.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Niemiecka ciężarówka Opel Blitz (Daimler built, L701 Einheitsfahrerhaus) (Roden 719)
Dostępność W magazynie, sztuk: 1
Producent Roden
Numer katalogowy 719
Kod EAN 4823017701496
Epoka II Wojna Światowa
Poziom trudności (1-5) 2 - łatwy
Skala 1:72
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj Niemcy
Stan modelu do sklejania i malowania