Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Brytyjski myśliwiec Bristol F.2B Fighter Mk.IV

90,00zł

Roden 428

Roden
1:48

Produkt obecnie jest dostępny u producenta, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 30 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Jeden z najlepszych samolotów I wojny światowej, „król dwóch seterów” i wybitne arcydzieło projektanta Franka Barnwella, myśliwiec Bristol F2B był jednym z najczęściej używanych typów samolotów przez ostatnie 18 miesięcy wojny.

Wkrótce po ogłoszeniu rozejmu i podpisaniu Traktatu Wersalskiego ogłoszono, że I wojna światowa była „wojną, która zakończy wszystkie wojny”. W atmosferze ogólnego pacyfizmu kraje Ententy doświadczyły powszechnej demobilizacji, a ich siły zbrojne zostały zreorganizowane. Przyszłość lotnictwa wydawała się ograniczona, tysiące samolotów zostało zezłomowanych lub sprzedanych innym krajom. Uważano, że lotnictwo było najstraszliwszą bronią ostatniej wojny i w przyszłości nie będzie już potrzebne.

Tej wątpliwej opinii nie podzielał szef Królewskich Sił Powietrznych, sir Hugh Trenchard. Pomimo dużej krytyki ze strony parlamentu i różnych gałęzi establishmentu, zachował rdzeń RAF. za wsparcie potęgi Imperium Brytyjskiego we wszystkich jego licznych koloniach.

U podstaw odrodzonego R.A.F. był w dużej mierze wyposażony w dwa typy, które zostały opracowane w czasie wojny: De Havilland DH9A i Bristol F.2B Fighter. W tym momencie klasyczne jednomiejscowe myśliwce lub bombowce strategiczne stały się zbędne. Teraz samoloty musiały być wielofunkcyjne, trwałe i dobrze oceniane, jak wynika z doświadczeń ostatnich kilku lat, dlatego wybór tego typu nie był nieoczekiwany.

Myśliwiec F.2B, który nawet w warunkach I wojny światowej nie zawsze był czystym myśliwcem, w okresie powojennym stał się koniem pociągowym na ogromnych terytoriach Cesarstwa: samoloty te można było znaleźć w Indiach, Bliskim i Środkowym Wschodzie, w okupowanej Europie i Afryce. Z roku na rok pojawiały się coraz nowsze i nowocześniejsze typy samolotów, ale Brisfit kontynuował, podejmując się wszystkich niewdzięcznych zadań, od tłumienia buntów w koloniach po transport poczty i ładunków humanitarnych.

Dopiero w 1926 roku pojawił się pierwszy nowy, duży wariant - Bristol F.2B Fighter Mk II. Zmiany były bardziej kosmetyczne niż fundamentalne: maszyny na Bliski Wschód wyposażono w tropikalne chłodnice i nowe koła z szerszymi oponami. Do kolejnej modyfikacji Mk II zamontowano nowe, mocniejsze podwozie i zmieniono niektóre elementy drugorzędne. Później wprowadzono jeszcze jedną zmianę, aby dostosować go do standardu Mk III: zainstalowano hak do podnoszenia przesyłek pocztowych z ziemi.

Najważniejszą modernizacją tego typu była przebudowa do specyfikacji Mk IV. Główną różnicą było nowe skrzydło mechaniczne, które było teraz wyposażone w szczeliny Handley Page. Pionowy ogon miał znacznie zmieniony zarys i poprawiono podwozie. Wyraźnie różnił się od oryginalnego myśliwca Bristol F.2B, który teraz wyglądał jak jego wojskowy dziadek.

W latach 1927-28, kiedy zupełnie zabrakło środków na finansowanie rozwoju nowych typów samolotów, wyprodukowano 50 maszyn typu Mk IV. Od samego początku niektóre z nich były budowane z podwójnym sterowaniem i wymieniane kokpity specjalnie do celów szkoleniowych. Ich służba była stosunkowo krótka, aż do 1931 roku. Niemniej jednak, z pewną ironią losu, czynna służba oddanego wojownika, myśliwca Bristol F.2B, trwała niecałe dwa lata podczas I wojny światowej, ale potem trwała jeszcze 14 lat. nic innego jak policjant Ojczyzny w odległych koloniach.

W połowie 1930 roku, po ogłoszeniu Hitlera przywódcą Niemiec, Wielka Brytania opamiętała się i rozpoczęła pilną modernizację RAF, czując coraz większe zagrożenie nową wojną w powietrzu. Na początku lat trzydziestych, kiedy RAF miał w perspektywie nowoczesne Spitfire i Hurricane, a w powietrzu dzień po dniu rosło napięcie związane z przyszłym konfliktem, w odległych koloniach Wielkiej Brytanii samotny i przestarzały stary Bristol F. Myśliwiec 2B pozostał w służbie. Samolot, produkt z czasów I wojny światowej, po 25 latach od pierwszego lotu ostatecznie opuścił swoje honorowe miejsce w pierwszych szeregach służby wojskowej.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Brytyjski myśliwiec Bristol F.2B Fighter Mk.IV (Roden 428)
Dostępność Produkt dostępny u producenta. Czas sprowadzenia to ok. 30dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 428
Epoka II Wojna Światowa
Poziom trudności (1-5) 3 - średni
Skala 1:48
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj Wielka Brytania
Stan modelu do sklejania i malowania