Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Samochód pancerny Sd. Kfz 232

43,50zł

Roden 704

Roden
1:72

Produkt obecnie jest dostępny u producenta, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 30 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

W połowie lat trzydziestych XX wieku, gdy wprowadzano ciężki ośmiokołowy pojazd opancerzony Sd.Kfz 231 (8-Rad), niemieckie dowództwo wzięło pod uwagę doświadczenia zdobyte podczas obsługi podobnych Sd.Kfz 231 (6-Rad) i Sd.Kfz 232 (6-Rad) pojazdów opancerzonych. Wersja „232” różniła się od poprzedniczki jedynie specjalistycznym sprzętem radiokomunikacyjnym, który pozwalał na utrzymanie bezprzewodowej komunikacji radiowej pomiędzy samochodami podczas nalotów rozpoznawczych.
Jedyną zewnętrzną różnicą była antena dziobowa, która została przyspawana do opancerzonego nadwozia samochodu. W miejscu połączenia anteny z wieżą zamontowano specjalny łącznik, dzięki któremu wieża pozostaje mobilna i obraca się o 360 stopni.
Instalacja sprzętu do komunikacji radiowej nie miała wpływu ani na osiągi, ani na liczebność załogi. Fu.Ger.11 SE 100 (do komunikacji bezprzewodowej średniego zasięgu) i Fu. Wiosna niem. Stacje radiokomunikacyjne „a” (dla łączności bezprzewodowej krótkiego zasięgu) były raczej niewielkie i nie utrudniały normalnej pracy załogi. W 1944 roku zmodernizowano sprzęt radiokomunikacyjny i zainstalowano nową, mniejszą zewnętrzną antenę parasolową we wszystkich pozostających wówczas w jednostkach bojowych Sd.Kfz 232 (Fu) (8-Rad).
Sd.Kfz 232 (Fu) (8-Rad) został po raz pierwszy użyty podczas aneksji Austrii i Czechosłowacji, a swoje pierwsze doświadczenia bojowe zdobył w kampanii polskiej jesienią 1939 roku, gdzie samochody radiokomunikacyjne sprawdziły się w piechocie wsparcie, szczególnie podczas intensywnych walk ulicznych.
Wojna ze Związkiem Radzieckim była poważnym sprawdzianem dla ośmiokołowych pojazdów opancerzonych – jesienią rozległe terytorium Rosji było totalną papką błota, a ciężkie samochody typu 8-Rad okazały się szczególnie bezbronne w tych warunkach. W ciągu pierwszego półrocza działalności zniszczeniu uległo około 150 ośmiokołowych samochodów. W Afryce Północnej Sd.Kfz. 232 (Fu) (8-Rad) służył w ramach Korpusu Afrykańskiego pod dowództwem Erwina Rommla. Wysoka temperatura powietrza była jednym z najważniejszych problemów samochodów pancernych i czołgów, ponieważ ze względu na trudne warunki klimatyczne często dochodziło do awarii technicznych. Samochody ośmiokołowe okazały się najlepszymi pojazdami na długie wypady na rozległe tereny pustynne i służyły niemal do ostatnich dni istnienia DAK. Produkcja Sd.Kfz 232 (Fu) (8-Rad) została wstrzymana w 1943 roku, kiedy pojawił się Sd.Kfz 234, chwalebna „Puma”, najlepszy samochód pancerny II wojny światowej, który przewyższył Sd.Kfz 232 (Fu ) (8-Rad) w każdym aspekcie wydajności. Niektóre z Sd.Kfz. 232 (Fu) (8-Rad) zmodernizowano do wersji działowej Sd.Kfz 233 „Stummel”, inne zaś wyposażono w nowy sprzęt łączności radiowej i wróciły na front, gdzie kontynuowały służbę wojskową. Kilka Sd.Kfz 232 (Fu) (8-Rad) walczyło o Berlin na początku maja 1945 roku podczas ciężkich walk ulicznych w stolicy Niemiec i jako prawdziwi żołnierze walczyli z wrogiem do końca.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Samochód pancerny Sd. Kfz 232 (Roden 704)
Dostępność Produkt dostępny u producenta. Czas sprowadzenia to ok. 30dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 704
Epoka II Wojna Światowa
Skala 1:72
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Niemcy
Stan modelu do sklejania i malowania