Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Samolot myśliwski Gloster Gladiator Mk.I

93,00zł

Roden 408

Roden
1:48

Produkt obecnie jest dostępny, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 3 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Na początku lat trzydziestych XX wieku większość eskadr myśliwskich RAF-u była wyposażona w przestarzałe typy Bristol Bulldog i Gloster Gauntlet. W tym momencie pojawiły się pierwsze projekty myśliwców jednopłatowych, ale wszystkie były niedokończone. Główny projektant Glostera, H.P. Folland przeprowadził szczegółową analizę projektu Gauntlet w celu ulepszenia głównych parametrów. Skrzydła Gauntleta z jednostkami dwunawowymi zostały zamienione na jednostki jednonawowe ze wzmocnionymi drzewcami głównymi, przeprojektowano także podwozie - zespoły kół z wewnętrznie resorowanymi, zamontowanymi na wspornikach. Nowy samolot wyposażono w mocniejszy silnik Bristol Mercury VIS, uzbrojenie zwiększono do czterech karabinów maszynowych (dwa w kadłubie, dwa pod dolnymi skrzydłami). Prototyp nowego myśliwca o fabrycznym oznaczeniu SS.37 był testowany w latach września 1934 roku i osiągnął maksymalną prędkość 242 mil na godzinę (389 km/h). Ministerstwo Lotnictwa wydało specyfikację F.14/35 i zamówiło 23 samoloty tego typu, które wkrótce otrzymały własną nazwę – Gladiator. Myśliwce produkowane masowo miały mocniejszy silnik Mercury IX, zamknięty kokpit i poprawioną część ogonową. Łącznie dostarczono do RAF-u 231 Gladiatorów Mk I. Zgodnie z nową specyfikacją F.36/37 Gladiator został nieco udoskonalony: posiadał silnik Mercury VIIIA o mocy 830 KM z automatyczną regulacją składu, rozrusznikiem elektrycznym i filtrem powietrza Vokes w wlot gaźnika. Królewskie Siły Powietrzne otrzymały 252 samoloty tego typu, Gladiator Mk.II. Mk.II był bardzo podobny do Mk.I, z wyjątkiem trójłopatowego śmigła Fairey Reed instalowanego w wielu Mk.II (niektóre Mk.II, takie jak Mk.I, miały dwułopatowe drewniane śmigło Watts).
Pierwsze eskadry otrzymały Gladiatory w lutym 1937, jednak w połowie 1939, tuż przed wybuchem II wojny światowej, tylko cztery pomocnicze jednostki domowe operowały tym typem, wszystkie pozostałe eskadry zostały ponownie wyposażone w nowoczesne Hurricane Mk.I i Spitfire Mk.I.
Pomimo przestarzałej konstrukcji i słabych osiągów jak na rok 1939, Gladiator był intensywnie używany w wielu najważniejszych bitwach początkowej fazy II wojny światowej. Podczas bitwy o Norwegię piloci 263 Dywizjonu RAF zestrzelili co najmniej 26 niemieckich samolotów i stracili w walkach tylko dwóch Gladiatorów. Jednak Gladiatorów najskuteczniej wykorzystano w Afryce Północnej i na Morzu Śródziemnym, gdzie dywizjony RAF nr 6, 33, 80, 94, 112, 127 wraz z 3. dywizjonem RAAF walczyły z równie przestarzałymi włoskimi Fiatami Cr.32 i Cr.42 . Najbardziej znany as Wspólnoty Narodów, Flt. Porucznik M. T. St. J. „Pat” Pattle odniósł wiele zwycięstw powietrznych ze swojego całkowitego wyniku 58, latając na Gladiatorze.
Po sowieckiej inwazji na Finlandię Wielka Brytania dostarczyła fińskim siłom powietrznym wiele samolotów, w tym pewną liczbę Gladiatorów. Myśliwce te wraz ze szwedzkimi ochotnikami, które latały na własnych Gladiatorach, odnieśli wiele zwycięstw w walkach powietrznych z radzieckimi samolotami AF.
Gloster Gladiator był szeroko eksportowany do wielu krajów: Belgii, Chin, Egiptu, Irlandii, Grecji, Łotwy, Litwa, Norwegia, Szwecja, Irak, Portugalia. Łotewscy i litewscy gladiatorzy wstąpili do radzieckich sił powietrznych po aneksji tych krajów przez Związek Radziecki w 1940 roku, ale rok później część z nich trafiła do Luftwaffe, gdzie służyła jako trenerzy. Część samolotów z eskadr RAF-u dostarczono Siłom Powietrznym Wolnej Francji w 1942 r. Po wycofaniu się z pierwszej linii wiele Gladiatorów nadal służyło jako samoloty łącznikowe lub samoloty rozpoznania pogodowego aż do 1944 r. W sumie razem z samolotami eksportowymi i Sea Gladiatorami, 746 zbudowano samoloty.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Samolot myśliwski Gloster Gladiator Mk.I (Roden 408)
Dostępność Produkt pod zamówienie. Czas sprowadzenia to ok. 3dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 408
Epoka II Wojna Światowa
Skala 1:48
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Wielka Brytania
Stan modelu do sklejania i malowania