Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Samolot myśliwski Nieuport 24bis

197,00zł

Roden 611

Roden
1:32

Produkt obecnie jest dostępny u producenta, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 30 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Samoloty podczas I wojny światowej często stawały się przestarzałe, choć ledwo wzbijały się w powietrze. Szybkie tempo wynalazków w projektowaniu samolotów często nie prowadziło do niczego, a niektóre pomysły i rozwiązania stawały się przestarzałe, które jeszcze rok lub dwa wcześniej uważano za postępowe i innowacyjne. Jednak niektóre podejścia projektowe, które pod wieloma względami można uznać za proste, zapewniły nie tylko wielki sukces niektórym samolotom, ale także swego rodzaju odrodzenie w późniejszych typach i wariantach.

Jednym z takich samolotów był Nieuport 17, który niewątpliwie można zaliczyć do dziesięciu najsłynniejszych typów Wielkiej Wojny. Zbudowany w 1916 roku stał się prawdziwym wybawieniem dla broni powietrznej aliantów i był budowany w dużych ilościach. Później pojawił się Nieuport 17bis ze zmodyfikowanym kadłubem, a wiosną 1917 roku projektant Gustav Delage opracował kolejną nową wersję myśliwca, Nieuport 24. Kadłub zyskał bardziej zaokrąglony przekrój poprzeczny w porównaniu do swojego poprzednika i skrzydeł były zaokrąglone na końcach. Poziome i pionowe powierzchnie ogona również bardzo różniły się od poprzednich modeli i miały bardziej zaokrąglony kontur. W samolocie zamontowano mocny silnik Le Rhone o mocy 130 KM.

Jednak podczas użytkowania operacyjnego szybko okazało się, że pomimo lepszych właściwości lotnych samolotu, samolot miał znaczne problemy ze sterowaniem z powodu usterek w zespole ogonowym. Choć był elegancki, testy wykazały, że jest zbyt delikatny. Konstruktorów udało się zrezygnować z „elegancji” samolotu na rzecz starej, ale sprawdzonej w czasie i boju konstrukcji ogona, takiej samej jak w Nieuporcie 17. Maszyny tej nie można było uznać za zupełnie nowy typ i więc został oznaczony jako Nieuport 24bis. Proces modyfikacji trwał do lata 1917 roku, kiedy to 24bis zaczął przybywać do jednostek bojowych, okazało się, że jego poprzednik Nieuport 17 został całkowicie wyparty przez myśliwce SPAD. Dla Nieuportu 24bis miejsce znalazło się głównie w jednostkach szkoleniowych, choć wiele maszyn pojawiło się na froncie. Słynny francuski as Charles Nungesser latał w walce na Nieuporcie 24bis.

W tym czasie Stany Zjednoczone, które właśnie przystąpiły do ​​I wojny światowej, zaczęły od podstaw organizować własne Siły Powietrzne i kupowały od aliantów wszystkie dostępne typy samolotów, aby stanowić uzupełnienie ich sił powietrznych. Francja sprzedała do USA co najmniej 140 Nieuportów 24bis, około stu Nieuportów 24 i prawie trzysta Nieuportów 27. Żaden z tych kilkuset samolotów nie brał udziału w walce, a ich losy do końca wojny ograniczały się do szkolenia przyszłych pilotów . Po wojnie wiele Nieuportów sprzedano prywatnym właścicielom, a wszystkie inne maszyny wysłano na złom.

Oprócz Francji i USA, Nieuporty 24, 24bis i 27 były używane w ograniczonym stopniu przez Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii. Niewielką część wysłano do Rosji, gdzie przeżyli rewolucję październikową 1917 r. i pojawili się w szeregach Armii Białej i Czerwonej. Kilka maszyn było na wyposażeniu Sił Powietrznych Polski, Japonii i Rumunii.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Samolot myśliwski Nieuport 24bis (Roden 611)
Dostępność Produkt dostępny u producenta. Czas sprowadzenia to ok. 30dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 611
Epoka I Wojna Światowa
Skala 1:32
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Francja
Stan modelu do sklejania i malowania