Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Samolot transportowo-pasażerski Aviation Traders ATL.98 Carvair

96,00zł

Roden 305

Roden
1:144

Produkt obecnie jest dostępny, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 3 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

W Wielkiej Brytanii pod koniec lat czterdziestych XX wieku popularny stał się nowy rodzaj działalności lotniczej, polegający na szybkim dostarczaniu podróżnych drogą powietrzną z wyspy na kontynent wraz z samochodami. Aby sprostać tej potrzebie, część firm lotniczych wykorzystała transporter Bristol Freighter, który posiadał przesuwną rampę w nosie kadłuba. Freighter miał jednak ograniczoną ładowność, a nowsze produkty brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego nie zmieściłyby się w ograniczonej przestrzeni ładowni samolotu.

Właściciel małej firmy lotniczej Aviation Traders Ltd (ATL) Freddie Laker postanowił przeprojektować istniejący typ samolotu, powiększając jego nos.

Do tego projektu wybrał Douglasa DC-4, który był już wówczas przestarzały do ​​przewozów pasażerskich. Za model projektu przyjęto dziób Bristol Freighter; kokpit umieszczono niezwykle wysoko w porównaniu z innymi samolotami, bezpośrednio nad przednią częścią ładowni. Przewidziano dwie różne konfiguracje załadunku samolotu – 5 samochodów i 22 pasażerów lub 3 samochody i 55 pasażerów. Przeprojektowana kabina pasażerska umożliwiła dość szybką zmianę konfiguracji załadunku, zgodnie z wymaganiami klientów. Pierwszy lot nowego samolotu, któremu nadano nazwę „Carvair”, odbył się latem 1961 roku. Przebudowa na transportowiec kosztowała prawie 80 tysięcy funtów, co było na tamte czasy kwotą znaczną.

W sumie odbudowano 21 DC-4, 18 z nich dostarczono do British United Air Ferries, a trzy kolejne zakupiła firma Ansett z Australii.

Co dziwne, działalność Carvairu rozpoczęła się nie w Wielkiej Brytanii, ale w Afryce, gdzie ONZ dzierżawiła samoloty w celu dostarczania ładunków do Konga. Samoloty zaczęto wykorzystywać w Europie od 1962 roku, a dwa lata później jeden z nich odegrał nawet niezwykłą rolę, biorąc udział w filmie fabularnym o Jamesie Bondzie „Goldfinger”.

Osiem z 21 zbudowanych maszyn zginęło w wyniku wypadków lotniczych, a pozostałych 13 maszyn eksploatowano w Europie do początku lat 80. XX wieku, chociaż ich pierwotny cel, jakim było szybkie dostarczanie pasażerów pojazdami, nie był już tak ważny, ponieważ miało to miejsce w ciągu pierwszych kilku lat służby. W połowie lat 70-tych British United Air Ferries zaczęło wycofywać ATL-98 i odsprzedawać pewną liczbę maszyn do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Irlandii i Hiszpanii. Stopniowo płatowce zaczęły tracić swoją integralność, a niektóre z nich zostały wysłane na złom. Jednak kilka maszyn zostało ponownie odsprzedanych do Republiki Południowej Afryki, gdzie ich życie trwało aż do początków nowego stulecia. Obecnie zachowały się dwa samoloty tego typu, jeden będący własnością prywatną w USA, a drugi w Republice Południowej Afryki.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Samolot transportowo-pasażerski Aviation Traders ATL.98 Carvair (Roden 305)
Dostępność Produkt pod zamówienie. Czas sprowadzenia to ok. 3dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 305
Epoka II Wojna Światowa
Skala 1:144
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Wielka Brytania
Stan modelu do sklejania i malowania