Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Sowiecki myśliwiec SPAD VII c.1 z nartami

187,00zł

Roden 617

Roden
1:32

Produkt obecnie jest dostępny, możliwy do sprowadzenia. Od złożenia zamówienia potrzebujemy około 3 dni roboczych na sprowadzenie go, oraz dodatkowo 1-2 dni na wysyłkę.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.
 

Na początku 1916 roku ogłoszono konkurs wśród francuskich konstruktorów samolotów na zaprojektowanie myśliwca, który byłby w stanie przeciwstawić się nowemu niemieckiemu Fokkerowi E.II Eindeckerowi. Jeden z samolotów prezentowanych w konkursie posiadał silnik wywodzący się z nowego silnika samochodowego Hispano Suiza w kształcie litery V, opracowanego przez szwajcarskiego inżyniera Marca Birkigta. Skrzynia dwupłatowca została pożyczona ze SPAD A2, teraz uwolniona z przedniej kabiny tego samolotu.

Samolot ten nosił nazwę SPAD V i w testach osiągał całkiem dobre wyniki, a zwłaszcza prędkość sięgającą niemal 215 km/h, co było wówczas bardzo ważnym wynikiem. Po wprowadzeniu pewnych zmian w projekcie i zmianie na SPAD VIIc.1, nowy myśliwiec zaczął masowo przybywać do francuskich sił powietrznych. Znaczna trwałość jego konstrukcji (w porównaniu z Nieuportsem) i imponująca prędkość wznoszenia sprawiły, że stał się ulubieńcem francuskich asów. Oprócz SPAD-a myśliwiec wszedł do produkcji seryjnej na licencji w kilku francuskich fabrykach, m.in. u Blériota. Maszyną szybko zainteresowali się francuscy sojusznicy i wkrótce rozpoczęto produkcję SPAD VIIc.1 w Wielkiej Brytanii przez firmę Mann Egerton, we Włoszech, a także w Rosji, gdzie licencję na produkcję myśliwca uzyskała moskiewska fabryka spółka akcyjna Dux. Dodatkowo Francja, połączona z Rosją w ramach potrójnej ententy, dostarczyła pewną liczbę tych myśliwców bezpośrednio z francuskich zakładów.

Początkowo w samolotach produkcji rosyjskiej instalowano silniki o mocy 150 KM, ale później zastąpiono je mocniejszymi jednostkami o mocy 180 KM, co znacznie poprawiło osiągi samolotu. W sumie fabryka Dux wyprodukowała zaledwie 100 samolotów tego typu, co jest liczbą raczej niewielką w porównaniu z prawie 4000 zbudowanymi we Francji; jednakże wraz z maszynami produkcji francuskiej pozostawiły wyraźny i godny uwagi ślad w historii rozwoju rosyjskiego lotnictwa. Brali udział w walkach powietrznych na froncie niemiecko-rosyjskim podczas I wojny światowej, a po rewolucji październikowej 1917 r. los podzielił ich pomiędzy przeciwne strony wojny domowej. Nieco później, w 1920 roku, radzieckie SPAD VII spotkały na niebie ten sam typ podczas konfliktu rosyjsko-polskiego, maszyny, które Polska kupiła we Francji, właśnie uzyskując niepodległość od Imperium Rosyjskiego. Kolejna ciekawa strona w historii SPAD VII opisuje ich służbę w Armii Powietrznej Ukraińskiej Republiki Narodowej.

W ciągu pierwszego roku służby w Siłach Powietrznych Cesarskiej Rosji piloci stanęli przed problemem startu i lądowania w okresie śnieżnej zimy. Samolot na standardowym podwoziu kołowym utknął w śniegu, co doprowadziło do katastrofy. Oczywistym rozwiązaniem była tymczasowa zamiana kół na narty, która była wykonywana kilkukrotnie w różnych miejscach. Były dwa rodzaje nart: takie same, jakie były zwykle instalowane na Nieuports; i częściej większy rozmiar, odpowiedni dla tego typu samolotów. Jednak ta innowacja nie była powszechna.

Co najmniej jeden samolot konstrukcji Dux trafił do Sił Powietrznych Finlandii, gdzie w okresie zimowym również i on był wyposażany w narty, które były niemal identyczne z rosyjskimi.
Kilka ostatnich maszyn tego typu służyło w Siłach Powietrznych Armii Czerwonej aż do lat dwudziestych XX wieku.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Sowiecki myśliwiec SPAD VII c.1 z nartami (Roden 617)
Dostępność Produkt pod zamówienie. Czas sprowadzenia to ok. 3dni.
Producent Roden
Numer katalogowy 617
Epoka I Wojna Światowa
Poziom trudności (1-5) 3 - średni
Skala 1:32
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj Finlandia, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Stan modelu do sklejania i malowania