Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Wagon osobowy 1/2 klasa typ ABnrz417.6

484,00zł

Brawa 46632

Brawa

W chwili obecnej, niestety, nie mamy informacji o dostępności tego produktu u producenta.

Dodaj do schowka
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model gotowy, nie wymaga sklejania ani malowania.
Numer: 50 80 31-34 413-0

Szczegóły modelu
Inny wygląd, z hamulcem tarczowym i centralnym zasilaniem
Różne różnice konstrukcyjne na dachu i podłodze samochodu w zależności od wariantów
Wieloczęściowy układ hamulcowy
Prototypowy wystrój wnętrza
Krótkie sprzęgło kinematyka zgodna z NEM
Precyzyjna replika szwów spawalniczych dachu
Metalowy wspornik osi
Drobno grawerowane detale
Samochody dostarczane są odpowiednio wyposażone zgodnie z projektem.


Informacje o modelu:
Dzięki programom konwersji wagonów 3yg i 4yg Deutsche Bundesbahn po raz pierwszy od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku była w stanie przeciwdziałać niedoborom wagonów związanym z wojną. Jednak nowe programy budowy początkowo ograniczały się do rozwoju wagonów szybkiego transportu miejskiego i pociągów ekspresowych. Dopiero potem Koleje Federalne uzyskały możliwość opracowania nowych wagonów transportu lokalnego (n-samochody).

Stale rosnące zapotrzebowanie na ruch drogowy oraz fakt, że 3yg były projektowane tylko na krótki okres użytkowania, doprowadziły do ​​powstania pierwszych prototypów nowych samochodów typu n w 1958 roku. W oparciu o ustalenia z poprzednich projektów i prototypów stworzono trzy podstawowe typy z 5 przedziałami 1. klasy pośrodku wagonu i dwoma dużymi przedziałami 2. klasy (AB4nb), trzema dużymi przedziałami 2. klasy (B4nb) i dwoma dużymi przedziałami 2. klasy (B4nb) duże przedziały 2. klasy i bagażnik. Przedział kierowcy (BD4nf). Chociaż przeprowadzono testy prototypów z panelami bocznymi wykonanymi z aluminium, zwykłej stali, a także ścian bocznych z blachy falistej, ostatecznie zdecydowano się na zastosowanie paneli ze stali nierdzewnej (V2A) do produkcji seryjnej. Ponieważ samochody nie musiały być malowane w celu ochrony przed korozją na tym materiale, samochody n zostały wyszlifowane pod szybami, uzyskując tak zwany wzór pawia. Ten wzór cięcia w połączeniu ze srebrną powierzchnią V2A szybko przyniósł samochodom n charakterystyczny przydomek „Silberlinge”.

Z kilkoma wyjątkami, samochody typu n były lekko wyposażone w wózki typu Minden-Deutz z hamulcami klockowymi (MD42), które w późniejszych seriach ustąpiły miejsca wózkiom z hamulcami tarczowymi (MD43). Aby jak najszybciej zmienić pasażerów, zrezygnowano ze zwykłych wejść końcowych i rozmieszczono je wokół jednej trzeciej wagonu jako podwójne wejścia z drzwiami obrotowymi.

Podstawowa konstrukcja n-samochodów okazała się tak skuteczna, że ​​w latach 1960–1980 różnych producentów samochodów, ale także w warsztatach (Aw) w Karlsruhe i Hanowerze, zbudowało łącznie około 5000 samochodów. Początkowo warunki przestrzenne w bardzo ciasnych przedziałach kierowcy BD4nf nie były całkowicie optymalne, co szybko zyskało wśród personelu przydomek „pudełka dla królików” i doprowadziło do niechęci i obaw o bezpieczeństwo. W konsekwencji firma Aw Karlsruhe przeprojektowała kabinę kierowcy tak, że w 1972 roku powstał wagon sterowniczy z pełnoprawną kabiną kierowcy, bez możliwości przejścia do następnego wagonu. Te zmiany sprawiają, że głowa Karlsruhera bardzo różni się od poprzedniej budki dla królików z końcówką przejściową do wozu.

Od połowy lat 80. Kolej Federalna rozpoczęła modernizację wagonów, z których niektóre miały ponad 20 lat. Po kilku studiach projektowych Aw Hannover połączył zalety poszczególnych programów, tworząc nowy projekt Hannover. Nowe dodatki obejmowały miętowo-zielony lakier i nowe okna przesuwne z plastikowymi ramkami. Ten projekt, który został zamontowany również z innymi kolorami wnętrza przez PFA Weiden lub OFV Verona, nadal można dziś znaleźć w samochodach n, które są teraz pomalowane zgodnie z obecną identyfikacją korporacyjną DB AG.

Dalsze modyfikacje ponownie dotknęły samochody sterujące. Zaprezentowane dotychczas dwa typy nadawały się jedynie do napędu spalinowego lub elektrycznego po zmianie stołu sterującego. Dlatego w Aw Wittenberge zaprojektowano nową kabinę maszynisty, opartą na standardowej kabinie maszynisty DB BR 111, aby móc swobodniej korzystać z wagonów kontrolnych. Liczne stare pudełka na króliki i głowy z Karlsruhe zostały następnie przerobione na głowy Wittenberg. Aby sprostać zapotrzebowaniu na większą liczbę pociągów typu push-pull, DB AG włączyła do programu konwersji także normalne wagony drugiej klasy.

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Wagon osobowy 1/2 klasa typ ABnrz417.6 (Brawa 46632)
Dostępność Brak informacji o dostępności.
Producent Brawa
Numer katalogowy 46632
Epoka VI (od 2007)
Skala H0 (1:87)
Zasilanie prąd stały
Nowość roku 2024
Stan modelu model gotowy
Złącze dekodera złącze w standardzie NEM 652 (8-pin)
Oświetlenie wewnętrzne zamontowane
Kinematyka krótkiego sprzęgu tak
Długość 303mm