Kontaktiere uns +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Brytyjski myśliwiec Airco (de Havilland) D.H.4 Puma

108,00zł

Roden 430

Roden
1:48

Das Produkt ist aktuell beim Hersteller verfügbar, kann importiert werden. Wir benötigen ca. ab Bestelleingang30 Arbeitstage für die Lieferung und weitere 1-2 Tage für den Versand.

Add to Wishlist
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.



Na początku I wojny światowej samoloty dwumiejscowe budowano według „ortodoksyjnego” układu, w którym pilot zajmował miejsce na tylnym siedzeniu, a działonowy-obserwator siedział z przodu. Dopiero pojawienie się słynnego Sopwitha 1½ Struttera sytuacja się zmieniła i dwumiejscowy samolot zyskał swój „klasyczny” układ, załoga zamieniła się miejscami w kokpicie samolotu. Była to era, w której klasyczny jednomiejscowy myśliwiec nie zajmował jeszcze centralnego miejsca i dlatego większość nowych projektów składała się z dwumiejscowych myśliwców.

W 1916 roku brytyjski konstruktor samolotów Geoffrey de Havilland opracował jeden taki typ zgodnie z „klasycznym” układem. Był to dwumiejscowy dwupłatowiec, który historia poznała pod oficjalną nazwą D.H.4. Początkowo planowano go jako samolot wielozadaniowy o mocy 230 KM. Beardmore B.H.P. silnik, jednakże w trakcie wprowadzania go do produkcji seryjnej okazało się, że silnik trzeba będzie wymienić na inny typ, gdyż B.H.P. nadal wymagało udoskonalenia i istotnej rewizji.

Samolot przeszedł pomyślnie testy, a już wstępne zamówienia od wojska zostały przyjęte i natychmiast podwojono je do 740 sztuk z poprzedniego zamówienia, a to nie był koniec, bo front potrzebował wielu maszyn tego typu. Poszukując najbardziej wartościowego zamiennika dla zespołu napędowego, projektanci samolotu wybrali silnik o mocy 375 KM. Silnik Rolls Royce Eagle, który zapewniał znaczną poprawę podstawowych osiągów samolotu, jednak nie był produkowany w wystarczających ilościach nawet dla D.H.4, nie mówiąc już o innych typach samolotów.

Od tego momentu produkcja D.H.4 została rozszerzona z bazy głównego producenta, firmy Airco (AMC), na zakłady kilku podwykonawców, takich jak Palladium Autocars, Vulcan, Westland, Glendower i innych. Biorąc pod uwagę ciągły problem dostępności głównego silnika Rolls Royce Eagle, projektanci musieli znaleźć dla niego zamiennik.

W efekcie powstało wiele maszyn tego typu z instalacjami silników RAF3a, Fiat-A12 i Siddeley Puma. Cechą charakterystyczną każdej wersji był inny kształt nosa kadłuba, wynikający z różnic w gabarytach silników i ich układów wydechowych. Samoloty wyposażone w silnik Puma miały nieco wydłużony przód i mniej „zadarty” wygląd w porównaniu z innymi wersjami, podczas gdy inne ówczesne D.H.4 miały prawie „prosty nos”.

Aktywna kariera służbowa D.H.4 rozpoczęła się w styczniu 1917 roku i wkrótce typ ten zyskał dużą renomę wśród pilotów R.N.A.S. oraz RFC. Był w stanie szybko wznieść się na znaczną wysokość i mógł manewrować w walce z samolotami wroga. Jego głównym zadaniem było prowadzenie dziennych bombardowań nad terytorium wroga; jednakże czasami DH4 był używany jako środek transportu agentów tajnych służb oraz jako myśliwiec i przechwytywacz.

W 1917 roku różne typy D.H.4, w tym te z silnikami Puma, były szeroko stosowane na niebie frontu zachodniego i nawet pojawienie się nowocześniejszego D.H.9 nie zakończyło jego kariery, ponieważ jego następca okazał się nieudany i został wkrótce wycofany z działalności. I dopiero pojawienie się D.H.9A w 1918 roku zepchnęło te maszyny na dalszy plan. Stopniowo zdejmowano ich z linii frontu i przekazywano jednostkom szkolnym i patrolowym. Wiele maszyn wysłano do kolonii brytyjskich, głównie na Bliski Wschód, do Indii i Republiki Południowej Afryki. Tam służyły do ​​połowy lat dwudziestych XX wieku, kiedy to wymieniono je na inne typy, głównie myśliwce Bristol F.2B.
Produktname Brytyjski myśliwiec Airco (de Havilland) D.H.4 Puma (Roden 430)
Verfügbarkeit Das Produkt ist beim Hersteller erhältlich. Die Lieferzeit beträgt ca. 30Tage.
Hersteller Roden
Katalognummer 430
Epoka I Wojna Światowa
Poziom trudności (1-5) 3 - średni
Skala 1:48
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj Wielka Brytania
Stan modelu do sklejania i malowania