Kontaktiere uns +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Ciężarówka Opel "Blitz" (Kfz.305, 4x2)

54,00zł

Roden 710

Roden
1:72

Das Produkt ist aktuell beim Hersteller verfügbar, kann importiert werden. Wir benötigen ca. ab Bestelleingang30 Arbeitstage für die Lieferung und weitere 1-2 Tage für den Versand.

Add to Wishlist
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Opel „Blitz” (Kfz.305) (4 x 2) Podczas drugiej wojny światowej armia niemiecka przyjęła i intensywnie używała wiele typów ciężarówek towarowych, ale bez wątpienia trzykolorowy Opel „Blitz” był najsłynniejszym ze wszystkich pojazdów Wehrmachtu . Wyprodukowane w ponad 100 000 egzemplarzy ciężarówki z charakterystycznym emblematem błyskawicy Bitz na przednim panelu chłodnicy stały się symbolem podbojów Niemiec. Ślady jego opon można było zobaczyć na wielkich placach europejskich miast; na polach Francji, a także w bezkresnych piaskach afrykańskiej pustyni; i nawet pokonało niesławne rosyjskie błoto. Ciężarówki te cieszyły się opinią wytrzymałych i łatwych w naprawie, co uczyniło je legendą.
Historia Opla „Blitz” rozpoczęła się w połowie lat trzydziestych XX wieku, kiedy nowy niemiecki rząd narodowosocjalistyczny zainicjował program modernizacji gospodarczej poprzez wyraźnie wyrażony kierunek militarystyczny. W tym czasie amerykański koncern General Motors był już właścicielem fabryk Opla od dziesięciu lat, a Opel szybko stał się głównym niemieckim producentem samochodów, posiadającym wielką rodzinę różnych typów pojazdów. Jednym z ich najbardziej udanych projektów był Opel „Blitz” S, którego produkcję rozpoczęto w 1936 roku. Kiedy rozpoczęła się budowa „zachodniej tamy”, zaangażowanych było ponad 10 000 ciężarówek różnych typów. Był to oryginalny konkurs dla wojskowych samochodów ciężarowych, w wyniku którego zwyciężył Opel „Blitz”. Fabryka Opla otrzymała ogromne zamówienie na ten nowy, standardowy pojazd Wehrmachtu.
Konflikt europejski, który rozpoczął się 1 września 1939 roku, nabrał tempa wraz z otwarciem wielu frontów i oczywiście potrzebna była ogromna liczba ciężarówek. Wiele tysięcy cywilnych Opli „Blitz” S wyprodukowanych przed wojną zostało wcielonych do jednostek wojskowych. Te cywilne ciężarówki zostały dostosowane do standardu wojskowego Kfz.305 – oficjalnego wojskowego oznaczenia Opla „Blitz”. W sumie w latach wojny na podwoziu Opla „Blitz” zainstalowano około 140 różnych modyfikacji wojskowych – stały się one radiowozami, stacjami naprawczymi, cysternami z paliwem, a nawet niektórymi egzotycznymi typami, takimi jak mobilne pralnie czy drukarnie. Na podwoziu Blitz opierało się także wiele innych pojazdów, takich jak autobusy sztabowe czy wozy strażackie.
Od 1937 do 1944 roku wyprodukowano prawie 140 000 pojazdów, w tym 82 356 standardowych wojskowych ciężarówek Blitz S, 14 122 z długim rozstawem osi i 8 363 z dużym rozstawem osi. baza niskopoziomowa. W 1942 roku inny znany producent, Daimler Benz AG, zajmował się licencyjną produkcją Opla „Blitz”. Ciężarówki produkowane przez Mercedesa były wizualnie identyczne ze standardowymi Blitzami, ale miały własne oznaczenie, Mercedes L701. Licencyjną produkcję rozpoczęto dopiero w 1944 roku, kiedy główna fabryka Opla w Russelheim została zniszczona w wyniku bombardowań Królewskich Sił Powietrznych.
Od pierwszych dni wojny Opel „Blitz” cieszył się dużą popularnością w wojsku. Ciężarówki te były integralną częścią organizacji Dywizji Pancernych, ale w przeciwieństwie do wszystkich innych niemieckich ciężarówek używały benzyny i czołgi używały tego samego paliwa. Nacisk na podłoże był niski i Blitz potrafił pokonać pewne przeszkody, z którymi inne typy, nawet trzyosiowe ciężarówki, miały problemy. Eksploatacja i naprawy w terenie były bardzo łatwe.
Kampania wschodnia pokazała kolejną zaletę Opla „Blitz”, którego silnik benzynowy można było łatwo i łatwo uruchomić na przegotowanej wodzie w bardzo niskich temperaturach, kiedy zazwyczaj ciężarówki napędzane olejem napędowym przegrany. Duża liczba ciężarówek tego typu trafiała do Armii Czerwonej jako trofea, a jeśli stan pojazdów był zadowalający, bez problemu je wykorzystywano. Niektóre „Blitz” Opla brały nawet udział w bitwach rosyjsko-japońskich we wschodnich Chinach w 1945 roku.
Ta ciężarówka stała się legendą w armii i absolutnym ulubieńcem kierowców. Niektórzy z nich byli przekonani, że Niemcy przegrali wojnę, ponieważ dostępna ilość Opli „Blitz” była zbyt mała.
Produktname Ciężarówka Opel "Blitz" (Kfz.305, 4x2) (Roden 710)
Verfügbarkeit Das Produkt ist beim Hersteller erhältlich. Die Lieferzeit beträgt ca. 30Tage.
Hersteller Roden
Katalognummer 710
Epoka II Wojna Światowa
Skala 1:72
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Niemcy
Stan modelu do sklejania i malowania