Contact Us +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Brytyjski myśliwiec Sopwith Triplane

204,00zł

Roden 609

Roden
1:32

The product is currently available from the manufacturer, possible to order. From placing an order, we need approx. 30 working days to import it and an additional 1-2 days for shipping.

Add to Wishlist
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Na początku 1916 roku brytyjski producent samolotów Sopwith wyprodukował bardzo udany jednomiejscowy myśliwiec, który zapisał się w historii lotnictwa krótką i zwięzłą nazwą Pup. Ten typ szybko stał się ulubionym wierzchowcem brytyjskich pilotów i przez jakiś czas był produkowany w znacznych ilościach. Kiedy po raz pierwszy samolot wprowadzono do eskadr frontowych, jednym z głównych kryteriów jego zdolności bojowej była nie tylko prędkość, ale także zwrotność - miało to kluczowe znaczenie w warunkach walk psów, kiedy naprzeciw siebie stawały duże grupy brytyjskich i niemieckich pilotów powietrze.
Dwupłatowce były oczywiście znacznie bardziej zwrotne w porównaniu z nieporadnymi jednopłatami i zwykle były preferowane, ale w ramach ciągłych wysiłków mających na celu poprawę każdego ważnego aspektu zwrotności, projektanci firmy Sopwith postanowili zaryzykować zamontowanie dodatkowego trzeciego skrzydła do dobrze zaprojektowanego i bojowego samolotu. przetestowany Szczeniak. Wielopłatowce nie były nieznane jeszcze przed wojną; były to jednak projekty izolowane i eksperymentalne. Teraz zamiarem było wprowadzenie do produkcji takiego samolotu, który mógłby na równych prawach konkurować z najnowszymi osiągnięciami wroga.
Początkowo konstrukcja kadłuba Pupa miała pozostać niezmieniona, jednak główny inżynier firmy Herbert Smith zdecydował się ją zmodyfikować. Nowy rozwój z trzema skrzydłami odziedziczonymi po Pupie jedynie poziomym i pionowym zespołem ogona. Jego skrzydła miały niezwykle niską cięciwę w porównaniu z Pupem (co poprawiałoby widoczność pilota z kokpitu) i lotki na każdym z trzech skrzydeł. W samolocie zamontowano mocny silnik Clerget 9Z o mocy 110 KM, który zmieniono po rozpoczęciu produkcji na Clerget 9B o mocy 130 KM. Uzbrojenie myśliwca składało się z jednego zsynchronizowanego karabinu maszynowego Vickers (ale później co najmniej sześć maszyn mogło pochwalić się dwoma karabinami maszynowymi). Na późniejszym etapie produkcji statecznik samolotu otrzymał nową formę i obecnie niewiele przypomina swojego poprzednika.
Pierwszy lot próbny nowego samolotu odbył się w maju 1916 roku. Wyniki były po prostu spektakularne, zwłaszcza jeśli chodzi o zwrotność i prędkość wznoszenia. Sopwith Triplane (jak obecnie nazywano myśliwiec) został natychmiast wysłany na próby wojskowe we Francji, a później druga przedprodukcyjna maszyna została wysłana na front. Testy trwały do ​​końca 1916 roku, w wyniku czego typem zainteresowały się RNAS i RFC, jednak RFC później odrzuciła trójpłatowce na rzecz nowo dostarczonego Spada S.7.
W kwietniu 1917 roku, na zawsze zapamiętanym jako „Krwawy kwiecień”, sześć eskadr RNAS otrzymało samoloty Sopwith Triplanes. Pierwsze poważne starcie z najnowszym niemieckim myśliwcem tamtego okresu, Albatrosem D.III, wywołało zdziwienie wśród niemieckiej armii: nowy angielski trójpłatowiec przewyższał ich rozwój pod każdym względem, nawet pod względem szybkości. Podczas jednego lotu dwa trójpłatowce nagle napotkały dużą formację niemieckich Albatrosów i w ciągu kilku minut zestrzeliły co najmniej trzy z nich, podczas gdy ocalałe maszyny wroga natychmiast opuściły ten obszar. W ten sposób narodziła się legenda o „niezrównanym angielskim projekcie z trzema skrzydłami”, która wywarła ogromny wpływ na Niemców i zachęciła Anthony'ego Fokkera do zaprojektowania swojego słynnego Fokkera Dreideckera, będącego jego „odpowiedzią Niemców na Brytyjczyków”. W tym okresie zbudowano ponad 100 trójpłatowców Sopwith i większość z nich dostarczono do eskadr RNAS na froncie zachodnim. Siedemnaście samolotów dostarczono francuskiemu lotnictwu morskiemu. Co najmniej jedną maszynę wysłano na południe, do Macedonii, gdzie służyła jako maszyna patrolowa nad wybrzeżem Morza Egejskiego. Kolejny samolot, N5486, został wysłany do Rosji wiosną 1917 roku, gdzie zamontowano na nim sprzęt narciarski i był on intensywnie używany w kolejnym intensywnym okresie.
Kariera bojowa samolotu wydawała się krótka, ale nie ze względu na jego możliwości. Głównym problemem Sopwith Triplane był bardzo długi czas potrzebny na naprawę maszyn po uszkodzeniach bojowych. Jego konstrukcja była bardziej złożona niż konwencjonalnego dwupłatowca, naprawy w terenie często były niemożliwe, a wysłanie każdej z uszkodzonych maszyn z Francji do składów naprawczych w Wielkiej Brytanii było dla wojska bardzo kosztowne. Ostatnią kroplą w losie Triplane był Sopwith Camel, którego przybycie natychmiast zepchnęło na dalszy plan prawie wszystkie poprzednie brytyjskie myśliwce. W połowie 1917 roku na froncie zachodnim znajdowało się co najmniej 18 aktywnych trójpłatowców Sopwith, ale do listopada 1917 roku

Ilość ocen: 0
TEXT_PRODUCT_NAME Brytyjski myśliwiec Sopwith Triplane (Roden 609)
TEXT_PRODUCT_AVAIBILITY Product available from the manufacturer. The processing time is approx. 30days.
Producer Roden
Catalog number 609
Epoka I Wojna Światowa
Poziom trudności (1-5) 3 - średni
Skala 1:32
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj Francja, Wielka Brytania, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Stan modelu do sklejania i malowania