Contact Us +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Samochód pancerny Sd. Kfz 234/2

43,50zł

Roden 705

Roden
1:72

The product is currently available from the manufacturer, possible to order. From placing an order, we need approx. 30 working days to import it and an additional 1-2 days for shipping.

Add to Wishlist
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Pierwsze lata II wojny światowej były okresem triumfu niemieckich ciężkich samochodów pancernych 8-Rad zwiadowczych. Miały one za zadanie wspierać oddziały piechoty na polu walki oraz zapewniać bezprzewodową łączność radiową pomiędzy walczącymi jednostkami; ale nosili też ciężką broń i idealnie nadawali się do modyfikacji do celów taktycznych.
Jednak samochody pancerne typu 8-Rad miały pewne wady. Jak na ciężko opancerzone samochody, były one słabsze i brakowało im pancerza. 5 sierpnia 1940 roku Komisja Uzbrojenia złożyła zamówienie na nowy samochód pancerny. Ponieważ Niemcy toczyli wojnę na kilku frontach, w tym w Afryce, gdzie samochody pancerne z silnikami chłodzonymi wodą były szczególnie narażone, nowy model musiał być wyposażony w mocny silnik chłodzony powietrzem. Co więcej, projektanci byli zmuszeni zmniejszyć prześwit podwozia osi, ponieważ dość wysokie samochody pancerne 8-Rad były łatwym celem dla artylerii wroga.
Za konstrukcję pojazdów odpowiadała fabryka Bussing-NAG, a za rozwój silników i ich produkcję seryjną odpowiadał czeski koncern Tatra. W 1942 roku prototyp był prawie gotowy, ale wymagające specyfikacje spowodowały opóźnienia w rozwoju silnika.
W 1943 roku sytuacja na polu bitwy uległa decydującemu zwrotowi, ale nie na korzyść Niemców. W walce niszczono niemieckie samochody pancerne; w międzyczasie armia potrzebowała dużej produkcji nowych czołgów. Zakłady produkujące stary samochód pancerny Sd.Kfz.232 (8-Rad) nie były w stanie od razu przestawić zakładów produkcyjnych na produkcję nowego modelu. Wszystko to stało się poważną przeszkodą w produkcji Sd.Kfz.234/2 (później nazwanego Puma). Początkowy plan zakładał produkcję co najmniej 80 samochodów miesięcznie do połowy 1943 roku, jednak nigdy tego nie zrealizowano.
Sd.Kfz.234/2 Puma miała niewiele wspólnego ze swoim poprzednikiem. Miał podobną koncepcję, ale ogólnie był to zupełnie nowy samochód. Mocny, wysokoobrotowy silnik Tatra 103 (ostatecznie doprowadzony do niezawodności eksploatacyjnej) pozwolił temu samochodowi pancernemu osiągnąć prędkość 90 km/h, a ogromny zbiornik paliwa o pojemności 360 litrów zwiększył jego zasięg do 1000 km. Puma była najcięższym samochodem pancernym II wojny światowej, ważyła ponad 11 ton. W porównaniu ze starszymi samochodami Sd.Kfz.232 (8-Rad), Puma została zgodnie z wymaganiami odchudzona, szczególnie pod względem prześwitu. Puma była uzbrojona w działo 50 mm KwK39/1 obracające się w pełnym zakresie 360 ​​stopni, zamontowane tak, aby zapewnić dobry pionowy łuk ostrzału. Korpus pancerny był kilkakrotnie grubszy w porównaniu z Sd.Kfz.232 (8-Rad), zwłaszcza z przodu.
Sd.Kfz.234/2 Produkcja Pum napotkała trudności i wyprodukowano tylko niewielką ich liczbę, 101. Mimo to walczyły one podczas II wojny światowej w dywizjach pancernych w Normandii. Ten imponujący samochód nie był jeszcze w stanie wykorzystać swoich pełnych możliwości, ale jego osiągi bojowe pokazały ekscytujący potencjał. Po testach w brytyjskich i amerykańskich stoczniach uzbrojenia został uznany przez aliantów za najlepszy samochód pancerny okresu II wojny światowej.

Ilość ocen: 0
TEXT_PRODUCT_NAME Samochód pancerny Sd. Kfz 234/2 (Roden 705)
TEXT_PRODUCT_AVAIBILITY Product available from the manufacturer. The processing time is approx. 30days.
Producer Roden
Catalog number 705
Epoka II Wojna Światowa
Skala 1:72
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Niemcy
Stan modelu do sklejania i malowania