Contáctenos +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Brytyjski myśliwiec Airco (de Havilland) D.H.4 Puma

108,00zł

Roden 430

Roden
1:48

El producto está disponible actualmente, se puede importar. Necesitamos aproximadamente desde realizar el pedido3 días laborables para traerlo y 1-2 días adicionales para el envío.

Add to Wishlist
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.



Na początku I wojny światowej samoloty dwumiejscowe budowano według „ortodoksyjnego” układu, w którym pilot zajmował miejsce na tylnym siedzeniu, a działonowy-obserwator siedział z przodu. Dopiero pojawienie się słynnego Sopwitha 1½ Struttera sytuacja się zmieniła i dwumiejscowy samolot zyskał swój „klasyczny” układ, załoga zamieniła się miejscami w kokpicie samolotu. Była to era, w której klasyczny jednomiejscowy myśliwiec nie zajmował jeszcze centralnego miejsca i dlatego większość nowych projektów składała się z dwumiejscowych myśliwców.

W 1916 roku brytyjski konstruktor samolotów Geoffrey de Havilland opracował jeden taki typ zgodnie z „klasycznym” układem. Był to dwumiejscowy dwupłatowiec, który historia poznała pod oficjalną nazwą D.H.4. Początkowo planowano go jako samolot wielozadaniowy o mocy 230 KM. Beardmore B.H.P. silnik, jednakże w trakcie wprowadzania go do produkcji seryjnej okazało się, że silnik trzeba będzie wymienić na inny typ, gdyż B.H.P. nadal wymagało udoskonalenia i istotnej rewizji.

Samolot przeszedł pomyślnie testy, a już wstępne zamówienia od wojska zostały przyjęte i natychmiast podwojono je do 740 sztuk z poprzedniego zamówienia, a to nie był koniec, bo front potrzebował wielu maszyn tego typu. Poszukując najbardziej wartościowego zamiennika dla zespołu napędowego, projektanci samolotu wybrali silnik o mocy 375 KM. Silnik Rolls Royce Eagle, który zapewniał znaczną poprawę podstawowych osiągów samolotu, jednak nie był produkowany w wystarczających ilościach nawet dla D.H.4, nie mówiąc już o innych typach samolotów.

Od tego momentu produkcja D.H.4 została rozszerzona z bazy głównego producenta, firmy Airco (AMC), na zakłady kilku podwykonawców, takich jak Palladium Autocars, Vulcan, Westland, Glendower i innych. Biorąc pod uwagę ciągły problem dostępności głównego silnika Rolls Royce Eagle, projektanci musieli znaleźć dla niego zamiennik.

W efekcie powstało wiele maszyn tego typu z instalacjami silników RAF3a, Fiat-A12 i Siddeley Puma. Cechą charakterystyczną każdej wersji był inny kształt nosa kadłuba, wynikający z różnic w gabarytach silników i ich układów wydechowych. Samoloty wyposażone w silnik Puma miały nieco wydłużony przód i mniej „zadarty” wygląd w porównaniu z innymi wersjami, podczas gdy inne ówczesne D.H.4 miały prawie „prosty nos”.

Aktywna kariera służbowa D.H.4 rozpoczęła się w styczniu 1917 roku i wkrótce typ ten zyskał dużą renomę wśród pilotów R.N.A.S. oraz RFC. Był w stanie szybko wznieść się na znaczną wysokość i mógł manewrować w walce z samolotami wroga. Jego głównym zadaniem było prowadzenie dziennych bombardowań nad terytorium wroga; jednakże czasami DH4 był używany jako środek transportu agentów tajnych służb oraz jako myśliwiec i przechwytywacz.

W 1917 roku różne typy D.H.4, w tym te z silnikami Puma, były szeroko stosowane na niebie frontu zachodniego i nawet pojawienie się nowocześniejszego D.H.9 nie zakończyło jego kariery, ponieważ jego następca okazał się nieudany i został wkrótce wycofany z działalności. I dopiero pojawienie się D.H.9A w 1918 roku zepchnęło te maszyny na dalszy plan. Stopniowo zdejmowano ich z linii frontu i przekazywano jednostkom szkolnym i patrolowym. Wiele maszyn wysłano do kolonii brytyjskich, głównie na Bliski Wschód, do Indii i Republiki Południowej Afryki. Tam służyły do ​​połowy lat dwudziestych XX wieku, kiedy to wymieniono je na inne typy, głównie myśliwce Bristol F.2B.

Ilość ocen: 0
TEXT_PRODUCT_NAME Brytyjski myśliwiec Airco (de Havilland) D.H.4 Puma (Roden 430)
TEXT_PRODUCT_AVAIBILITY Producto hecho a pedido. El tiempo de entrega es aproximado 3días.
Productor Roden
Numero de catalogo 430
Epoka I Wojna Światowa
Poziom trudności (1-5) 3 - średni
Skala 1:48
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2024
Kraj Wielka Brytania
Stan modelu do sklejania i malowania