Contáctenos +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Samolot myśliwski Airco (de Havilland) DH2

197,00zł

Roden 612

Roden
1:32

El producto está actualmente disponible del fabricante, se puede importar. Necesitamos aproximadamente desde realizar el pedido30 días laborables para traerlo y 1-2 días adicionales para el envío.

Add to Wishlist
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Na początku I wojny światowej wielu producentów samolotów eksperymentowało z konstrukcją samolotów typu „pchacz”, w których śmigło montowano za kokpitem. Układ ten był znany od początków lotnictwa, ponieważ maszyny braci Wright również były typu pchającego. Pchaczami interesowali się różni konstruktorzy, na przykład Royal Aircraft Factory, a także firma Airco, na czele której stał utalentowany inżynier Geoffrey de Havilland. Zaprojektował DH1 w 1914 roku, który był produkowany w małych ilościach i cieszył się przychylnym przyjęciem. W szczególności udana konstrukcja pchacza zachęciła de Havillanda do dalszych eksperymentów ze wzorem.

Pojawienie się pierwszego prawdziwego myśliwca, Fokkera E. III, na niebie frontu zachodniego, zmusiło Brytyjczyków do poszukiwania odpowiedniej odpowiedzi. Posiadał zsynchronizowane działo i wydawał się być nemezis Królewskiego Korpusu Latającego. Choć tajemnica działa zsynchronizowanego pozostawała poza zasięgiem, jedynym praktycznym rozwiązaniem było zamontowanie broni strzelającej do przodu w samolocie ze śmigłem za pilotem. De Havilland wziął D.H.1 za punkt wyjścia i zmniejszył go, pozostawiając zasadniczo tę samą aerodynamiczną formę. Jedyną zauważalną zmianą było zamontowanie nowego silnika; zamiast rzędowego Beardmore'a, 100-konny. Zainstalowano silnik rotacyjny Gnome Monosoupape.

Pierwszy lot nowego myśliwca odbył się w 1915 roku. Później wysłano go na front we Francji na próby, gdzie szybko został zestrzelony; Jednak pomimo tego niezbyt obiecującego początku samolot został przyjęty do służby i jesienią 1915 roku wszedł do produkcji seryjnej.

W styczniu 1916 roku eskadry myśliwskie zaczęły wyposażać się w nowe typy, a 24 Dywizjon R.F.C. jako pierwszy otrzymał D.H.2. Wraz z jego pojawieniem się na niebie Frontu Zachodniego zakończyła się era dominacji jednopłatowców Fokker. W ciągu pierwszych kilku miesięcy sama 24 Dywizjon zestrzeliła 44 samoloty wroga, a liczba zwycięstw stale rosła. Piloci zauważyli jego skłonność do czasami śmiertelnych korkociągów i małą prędkość, ale stanowił on ogromne zagrożenie dla niemieckiego Fokkera w pojedynku manewrowym.

Jesienią 1916 roku Niemcy przygotowały odpowiedź dla Wielkiej Brytanii: słynny Albatros D.I. pojawił się. To natychmiast sprawiło, że DH2 stał się przestarzały, a pod koniec tego roku DH2 został przeniesiony do „miękkich” teatrów w Palestynie i Macedonii.

Najbardziej znanymi pilotami, którzy latali na tym typie, byli Lanoe Hawker, VC; Alana Wilkinsona; a także dowódca 32 Dywizjonu Lionel Rees, odznaczony Krzyżem Wiktorii za bohaterską walkę z dziesięcioma niemieckimi samolotami, w której zniszczył dwa.

Początkowo uzbrojenie samolotu składało się z ruchomej armaty montowanej przed pilotem. Wkrótce odrzucono tę instalację na rzecz stałego działa, ponieważ stało się jasne, że próba użycia elastycznego działa podczas manewrów jest beznadziejnie niewykonalna, a skierowanie całego samolotu na cel było znacznie lepszym sposobem namierzenia. Tak więc, na podstawie doświadczeń pilotów D.H.2, szybko uznano, że ruchome działo jest anachronizmem i zastąpiono je we wszystkich maszynach, w których było montowane.

W 1916 roku zbudowano ogółem 450 myśliwców tego typu, z których zdecydowana większość służyła na niebie frontu zachodniego. Jednakże na początku 1917 roku D.H.2 pozostawał jedynie w placówkach szkoleniowych i w czynnej służbie na niebie Bliskiego Wschodu.

Samolot ten odegrał ważną rolę w rozwoju lotnictwa brytyjskiego: zakończył dominację Fokkera w powietrzu i był ważnym etapem na drodze do potężnych, zdolnych myśliwców o konwencjonalnej konstrukcji trakcyjnej i z bronią zsynchronizowaną.

Ilość ocen: 0
TEXT_PRODUCT_NAME Samolot myśliwski Airco (de Havilland) DH2 (Roden 612)
TEXT_PRODUCT_AVAIBILITY El producto está disponible en productor. El tiempo de entrega es aproximado 30días.
Productor Roden
Numero de catalogo 612
Epoka I Wojna Światowa
Skala 1:32
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Wielka Brytania
Stan modelu do sklejania i malowania