Contáctenos +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Samolot myśliwski Siemens Schuckert D.III

197,00zł

Roden 610

Roden
1:32

El producto está actualmente disponible del fabricante, se puede importar. Necesitamos aproximadamente desde realizar el pedido30 días laborables para traerlo y 1-2 días adicionales para el envío.

Add to Wishlist
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

Jedna z największych niemieckich firm, Siemens Schuckert Werke, już na początku XX wieku zyskała światową sławę, przede wszystkim dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w przemyśle wytwórczym w dziedzinie energii elektrycznej i komunikacji telegraficznej. W 1907 roku firma rozszerzyła swoją działalność na nowo popularną dziedzinę aeronautyki i zbudowała aerostat (balon wojskowy), a dwa lata później wyprodukowała jednopłatowiec własnej konstrukcji. Jednak oba wydarzenia minęły niemal niezauważone.

Sytuacja ta uległa zmianie wraz z wybuchem I wojny światowej – wkrótce firmie Siemens Schuckert Werke udało się skonstruować bombowiec SSW R.I. Chociaż budowano go tylko w małych ilościach, odegrał pełną rolę w operacjach wojskowych. W 1916 roku na zlecenie Inspektoratu Lotnictwa (Idflieg) firma zbudowała replikę najbardziej udanego francuskiego dwupłatowca tamtych czasów, Nieuport 11 Bébé. Myśliwiec ten otrzymał nazwę SSW D.I i był produkowany w małej serii. Zdobyte doświadczenie pozwoliło firmie Siemens skoncentrować się na rozwoju myśliwca własnej konstrukcji, który dzięki wstępnym pracom projektantów okazał się znacznie różnić od wszystkich innych niemieckich myśliwców tamtej epoki.

Głównym czynnikiem ograniczającym jakąkolwiek możliwość poprawy osiągów niemieckich myśliwców w czasie wojny był brak mocnego silnika. Firma Siemens już od jakiegoś czasu prowadziła eksperymenty z silnikami bi-rotacyjnymi – była to radykalna konstrukcja, w której w odróżnieniu od zwykłego silnika rotacyjnego cylindry obracały się w kierunku przeciwnym do wału korbowego. Podczas testów na eksperymentalnym SSW D.I wykazał on znaczną poprawę we wszystkich aspektach działania, dlatego firma Siemens Schuckert Werke zdecydowała się zbudować zupełnie nowy, mocniejszy 11-cylindrowy silnik Sh.III, montowany w nowym samolocie.

W październiku 1917 roku Siemens zademonstrował wojsku cztery nowe maszyny eksperymentalne, każdą o innych wymiarach gabarytowych, ale o tym samym podstawowym typie konstrukcji: klasyczny dwupłatowiec z drewnianym kadłubem, o charakterystycznym okrągłym przekroju poprzecznym; i identyczny nowy Sh.III. silnik. Wśród tych czterech imponujących samolotów znalazł się D.7552/17, który wkrótce otrzymał oficjalną nazwę typu SSW D.III i przy okazji Pierwszych Zawodów Myśliwskich w styczniu 1918 roku został zamówiony w ilości 20 maszyn na doraźne potrzeby Frontu w celu oceny jego potencjału w warunkach bojowych.

Warto podkreślić, że podczas Zawodów SSW D.III osiągnął bezprecedensową prędkość wspinania się na wysokość, osiągając pułap 6 tys. metrów w 21 minut, podczas gdy inne niemieckie myśliwce potrzebowały na to ponad dwukrotnie więcej czasu. Taki samolot był oczywiście więcej niż pożądany dla Niemiec, które coraz bardziej odczuwały na niebie napór powietrznych armad Ententy. Po udanych testach w warunkach eksploatacyjnych Idflieg złożył dwa dodatkowe zamówienia w firmie Siemens Schuckert Werke; najpierw na 30 SSW D.III, a potem na kolejne 50 maszyn.

W okresie od marca do maja 1918 roku na Front dostarczono co najmniej 41 samolotów, głównie do elitarnych eskadr Jagdgeschwader I i Jagdgeschwader II. Słynny as i dowódca JG II, Rudolf Berthold, uznał potencjał SSW D.III za „niezrównany”, zwłaszcza w kontekście jego możliwości jako samolotu przechwytującego. SSW D.III radziła sobie wyjątkowo dobrze z wrogimi intruzami na niezwykłych wysokościach 5000-6000 metrów, a Anglicy i Francuzi często stali się łatwym łupem dla SSW D.III.

Jednak typ ten bardzo szybko zaczął borykać się z problemami związanymi z silnikiem. Już po 7-8 godzinach normalnej pracy w Sh.III pojawiły się oznaki rozpadu głowicy cylindrów, co doprowadziło do całkowitego zniszczenia silnika. Najwyraźniej silnik był bardzo wymagający pod względem jakości oleju i nie tolerował syntetycznych zamienników w czasie, gdy Niemcy miały ogromne trudności z pozyskiwaniem oleju rycynowego potrzebnego do użytku w lotnictwie. Pod koniec maja 1918 roku wszystkie SSW D.III wróciły z frontu do fabryki w celu naprawy. W udoskonaleniu silnika główną rolę odegrała firma Rhenania Motorenfabrik AG, a w odpowiednim czasie sprawdzono jego trwałość na co najmniej 40 godzin pracy bezawaryjnej.

Zmodyfikowane SSW D.III z ulepszonym silnikiem zaczęły się odnawiać

Ilość ocen: 0
TEXT_PRODUCT_NAME Samolot myśliwski Siemens Schuckert D.III (Roden 610)
TEXT_PRODUCT_AVAIBILITY El producto está disponible en productor. El tiempo de entrega es aproximado 30días.
Productor Roden
Numero de catalogo 610
Epoka I Wojna Światowa
Skala 1:32
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Niemcy
Stan modelu do sklejania i malowania