Contact Us +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Samochód pancerny Sd. Kfz 232

41,80zł

Roden 706

Roden
1:72

The product is currently available from the manufacturer, possible to order. From placing an order, we need approx. 30 working days to import it and an additional 1-2 days for shipping.

Add to Wishlist
Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu, opakowanie nie zawiera farb, kleju i pędzli.
Pudełko zawiera komplet ramek z częściami, obrazkową instrukcję montażu z kolorystyką malowania oraz kalkomanie i części do modelu.

W początkowej fazie II wojny światowej (1939 - 1941) używano ciężkich ośmiokołowych samochodów pancernych Sd.Kfz. 231 (8-Rad), Sd.Kfz. 232 (8-Rad) i Sd.Kfz.263 (8-Rad) były szeroko stosowane na wszystkich głównych teatrach działań wojennych ze znacznym sukcesem. Podstawowym zadaniem jednostek rozpoznawczych i wsparcia linii frontu było nadal rozpoznanie i wsparcie linii frontu, jednak dość często przy wykonywaniu tych zadań (zwłaszcza na froncie wschodnim) jednostki rozpoznawcze spotykały się z silnym oporem nieprzyjaciela, często z artylerią. Problem ten można było rozwiązać jedynie poprzez wprowadzenie specjalnego pojazdu wsparcia z uzbrojeniem większego kalibru, połączonego z jednostkami rozpoznawczymi, wyposażonymi już w standardowe Sd.Kfz. 231 (8-Rad), Sd.Kfz.232 (8-Rad) i Sd.Kfz.263 (8-Rad).
W ramach eksperymentów, w 1942 roku w zakładach Bussing-NAG, Na jednym ze zwykłych Sd.Kfz zamontowano działo 75 mm KwK L/24. 231 (8-rad). Ze względu na krótką lufę pistolet ten otrzymał przydomek „Stumpy”. Chociaż wymiary tego działa były nieznaczne, było ono wciąż za duże dla opancerzonego korpusu Sd.Kfz. 231 (8-Rad), dlatego też konieczna była modyfikacja jego konstrukcji. Wieża została całkowicie zdemontowana, a większość wyposażenia niezwiązanego ze wsparciem artyleryjskim została usunięta. Pomimo tych wszystkich działań załoga zmniejszyła się z czterech do trzech osób ze względu na brak wolnego miejsca wewnątrz pancernego nadwozia.
Pojazd okazał się bardzo udany, jednak nigdy nie trafił do produkcji seryjnej. Do wsparcia artyleryjskiego potrzebna była stosunkowo niewielka liczba tych pojazdów; także po ciągłych działaniach wojennych coraz więcej Sd.Kfz.231 (8-Rad), Sd.Kfz.232 (8-Rad), Sd.Kfz.263 (8-Rad) wracało do zakładów w Niemczech. W rezultacie w fabryce Bussing-NAG zbudowano ciężki opancerzony pojazd wsparcia artyleryjskiego Sd.Kfz.233 (nazwa nowego opracowania). Do budowy wykorzystano części pochodzące z poprzedników. Jednak w przeciwieństwie do nich Sd.Kfz. 233 nie miał w nazwie typu „8-Rad”, ponieważ nie istniał analogiczny pojazd sześciokołowy.
Sd.Kfz. 233 okazał się poważną bronią. Głównym zagrożeniem dla tych pojazdów były samoloty szturmowe – duży otwór w górnej części ich opancerzonych korpusów był bardzo podatny na bomby lub ostrzał. Pomimo niewielkiej liczby zbudowanych Sd.Kfz.233, były one aktywnie wykorzystywane na każdym teatrze konfliktu, od 1942 r. aż do ostatnich dni wojny.

Ilość ocen: 0
TEXT_PRODUCT_NAME Samochód pancerny Sd. Kfz 232 (Roden 706)
TEXT_PRODUCT_AVAIBILITY Product available from the manufacturer. The processing time is approx. 30days.
Producer Roden
Catalog number 706
Epoka II Wojna Światowa
Skala 1:72
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2023
Kraj Niemcy
Stan modelu do sklejania i malowania